General

Argan yağının saç sağlığına faydaları saymakla bitmiyor!

Argan yağının sağlıklı saçlar için faydaları saymakla bitmez!

Argan yağının saç sağlığına faydaları saymakla bitmiyor! Argan yağı ya da birçok kişinin kullandığı ismiyle ‘sıvı altın’ Fas’taki argan ağacının meyvesinin taze çekirdeklerinden yapılıyor. Yüzyıllardır saç dökülmesi dahil olmak üzere sağlık ve güzellik için kullanılan argan yağının faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte argan yağının saç sağlığı üzerindeki etkileri…

ARGAN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Argan yağının cilde uygulandığında cilde sağlık verdiği ve bu yararların çoğunun saça kadar uzandığı çeşitli araştırmalarla belgelenmiştir. Argan yağı saçlarınıza ve saç derinize sonsuz faydası bulunan E vitamini gibi yağ asitleri ve güçlü antioksidanlar içerir. Başta oleik asit ve linoleik asit olmak üzere yağ asitleri ile dolu olan argan yağı genellikle saçlarınızı nemlendirmeye yarar. E vitamini açısından zengin olan argan yağı yalnızca saçı nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda parlaklığı arttırmaya da yardımcı olabilir.

Ayrıca içinde antienflamatuvar ve antioksidan gibi cilt sağlığına iyi gelen özellikleri barındıran argan yağı, kafa derinizi etkileyebilecek sedef hastalığı ve seboreik dermatit (Pullu lekelere ve sürekli devam eden kepeklere neden olan cilt hastalığı) gibi hastalıkları da önlemeye yardımcı olabilir. Mantar önleyici özellikleri hakkında çok az sayıda araştırma yapılsa da kepek tedavisine yardımcı olabileceği bilinmektedir. Çünkü bazen kepek kafa derinizdeki maya benzeri bir mantardan kaynaklanabilir.

ŞEKİLLENDİRMELERDEN KAYNAKLANAN HASARI ÖNLEYEBİLİR

Üstelik argan yağındaki orta zincirli yağ asitleri, yıkama ve şekillendirmeden kaynaklanan hasarları önlemeye yardımcı olabilecek koruyucu bir etkiye sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre argan yağında bulunan linoleik asit, oleik asit ve palmitik asit açısından zengin yağların koruyucu bir tabaka ekleyerek ısıyla şekillendirme sırasında saçı kırılmaya karşı koruduğunu gösterir. 2013 yılında yapılan bir araştırma da argan yağının boyadan sonra beyaz saça uygulandığında saç boyasının neden olduğu hasarı azalttığı gözlemlendi.

Saç dökülmesine yönelik bir araştırma olmasa da argan yağı, saç ve saç derisi sağlığına kanıtlanması faydaları sebebiyle saç kırılmasını ve dökülmesini önleyebilir. 2010 yılında yapılan bir araştırma argan yağında bol miktarda bulunan E vitaminin saç büyümesini iyileştirdiğini gösterdi. Bu sebeple içinde bulundurduğu argan yağı ile Lepares Scalp & Hair Repair Argan Yağlı Saç Bakım Şampuanı aşırı işlem görmüş ve kurumuş saçlarınızı nemlendirir, onarır ve parlatır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir