General

Biberiye yağının faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Biberiye yağının faydaları nelerdir Biberiye yağı nasıl kullanılır

Biberiye yağının faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır? Biberiye yağ doğal çözüm önerileri arayan bireylerin saç bakım rutinlerin vazgeçilmez bir parçası. Her derde deva olan biberiye bitkisinden elde edilen yağın saç sağlığına faydaları da saymakla bitmiyor. İşte biberiye yağının kullanımı ve saç sağlığı üzerinde mucizevi etkileri…

KADIN VE ERKEK TİPİ KELLİĞE İYİ GELİYOR
Biberiye yağı saç dökülmesi problemlerinden kepek ve saçların elektriklenmesine kadar birçok soruna çözümle geliyor. Yapılan araştırmalara göre erkek ve kadın tipi kellik olarak nitelendirilen androgenetik alopesi için biberiye yağı oldukça etkili. 6 ay boyunca deneklerin saç diplerine uyguladıkları biberiye yağı saç köklerini canlandırarak saç kökü oluşumuna yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bir diğer araştırmaya göre biberiye yağı saç uzama sorunu yaşayanlarda test edilmiş ve olumlu sonuçlar doğurmuştur. Aynı zamanda cilde iyi gelen biberiye yağı saçları kuvvetlendirmekle birlikte kepek oluşumunu da engeller. Saçkıran gibi rahatsızlıklara da biberiye yağının iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda test edilmiştir. Kafa derisindeki dolaşımı uyaran biberiye yağı böylece saçların canlı kalmasına yardımcı olur. İltihap önleyici özelliğiyle kafa derisindeki tahribatı azaltır. Saç köklerini uyarır ve saç uzamasını da teşvik eder. Hindistan cevizi yağı, hint yağı ve jojoba yağı gibi nemlendirme özelliği yüksek yağlarla karıştırıldığında nemlendirici özelliğe ikiye katlanan biberiye yağı kuru saçlara iyi gelir. Aynı zamanda saçları yumuşatıcı etkisi vardır ve bu özelliği zeytinyağı ile kullanımında daha da güçlenir.

SAÇI ARINDIRIR, BESLER VE YUMUŞATIR
Saç foliküllerini besleyen biberiye yağı böylece saç kalınlığına ve saç kalitesine de nüfus eder. Aynı zamanda anti-enflamatuar ve antifungal yapıya sahip olduğundan saç derisini arındırmaya yardımcı olur. Kullanılan şampuanın içine 20-30 damla sıkarak kullanılabilir. Şampuana karıştırılan yağ her kullanımda saç diplerine karışacağı için sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar. Saça direkt olarak uygulanırsa saçta bir saat bekletilmeli ve saç iyice yıkanıp yağdan arındırılmalıdır. Saç diplerine masaj ile uygulandığı takdirde etkisini daha hızlı ve yoğun gösterebilir. Antik Yunan ve Roma’da da kullanıldığı bilinen biberiye yağı canlılığını yitiren ve matlaşan saçlar için kurtarıcı olabilir. Özellikle kıvırcık bir saç tipine sahip kişiler saçları yumuşak dokusunu kaybetmeye başladığında biberiye yağı sayesinde saçlarını eski yumuşaklığına kavuşturabilirler. Ancak etkili sonuç alabilmek için biberiye yağının düzenli kullanılması tavsiye edilir. Düzenli kullanımda her saç tipine etki ettiği gözlemlenmektedir.

BİBERİYE SUYU DA YAĞI KADAR FAYDALI
Biberiye yağı kadar biberiye suyu da saçlara faydalı. Biberiye suyunu saçları durulamak için duşta kullanabilir ve aynı zamanda duştan sonra saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Biberiye suyunu bir avuç biberiyeyi bir litre suda kaynatarak yapabilirsiniz. Yarım saat demlemeye bıraktıktan sonra biberiyeyi süzüp soğumaya bırakın ve ister duşta istr duştan sonra saç diplerinize uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir