General

Biberiye yağının saça faydaları

Biberiye yağının saça faydaları

Biberiye yağının saça faydaları Biberiye iğneye benzer yaprakları olan yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Dünya çapında en popüler tıbbi bitkilerden biri sayılan biberiye yapraklarından elde edilen yağın saça olan saymakla bitmiyor…

KAN DOLAŞIMINI ARTIRIYOR, DÖKÜLMEYİ ÖNLÜYOR

Akdeniz bölgesinde yetişen biiberiyenin faydaları, antioksidan olması ile birlikte anti-inflamasyondan (ödemi azaltan maddelerin ve tedavilerin ortak adı) hafıza geliştirmeye ve daha fazlasına kadar uzanır. Son yıllarda özellikle biberiye yağı saç köklerini beslemesi ve saçları uzatması gibi faydalarıyla hemen herkesin göz bebeği oldu. Peki son dönemlerden özellikle dermotolojik çalışmaların odağı haline gelen biberiye yağının özellikle saça olan faydaları gerçekten saymakla bitmiyor mu?

Dolaşımı iyileştiren, anti-inflamatuar (ödemi azaltan) özelliklere sahip ve sinir büyümesini teşvik eden biberiye yağı saç köklerinin kansız kalmasını ve saçların dökülmesini önler. Biberiye yağı saç büyümesini teşvik etmenin ötesinde erken beyazlamayı ve kepeği önlemek için de kullanılır. Kuru ve kaşıntılı bir saç derinizi rahatlatır. Biberiyede aktif olarak bulunan karnosik asit sinir uçlarını iyileştirerek kafa derisindeki sinirleniri de canlandırır. Bu durum saç büyümesini destekler. Üstelik son yıllarda yapılan araştırmalar biberiyenin doğrudan saç dökülmesine karşı yardımcı olduğunu da gösteriyor. Ayrıca yapılan araştırmalar biberiye yağının saç uzatma potansiyeli olduğunu da gözler önüne seriyor. Alopesi hastalarında yapılan bir diğer araştırma ise biberiye yağını kullananan alopesi hastalarının (kadın-erkek tipi kellik) saçlarının büyüdüğünü ve yeni saç köklerinin çıktığını gözlemledi.

EN ETKİLİ SAÇ UZATMA YAĞI

Daha dolgun, daha kalın ve daha esnek saç telleri istiyorsanız, uzmanlar biberiye yağının piyasadaki en etkili saç uzatma yağlarından biri olduğu konusunda hemfikir. Çünkü biberiye yağı, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmenin yanı sıra saç köklerini tıkayan bakterileri yok eder. Kafa derisinde pul oluşumunu potansiyel olarak azaltabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir: Biberiye yağı kullandığınızda saçlarınız sihirli bir şekilde Rapunzel’in saçlarına dönüşmez çünkü bu, sizin saç derinizin tepkisine bağlıdır. Bu sebeple uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız biraz sabırlı olmanızda fayda var. Çünkü biberiye yağının etkisinin sonuçlarını görmek altı aydan fazla sürüyor.

Biberiye yağı her saç tipinde kullanılabilir çünkü faydaları saç telini değil, saç kökünü hedef alır. Eğer hassas bir cildiniz varsa ve saç derinizin nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, önce yağı rutininize entegre etme konusunda dermatoloğunuzla konuşun. Aşırı maruz kalma cildi tahriş edebileceğinden idareli kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir