General

Çay ağacı yağının saça faydaları

Çay ağacı yağının saça faydaları

 Melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen çay ağacı yağı cilt enfeksiyonları başta olmak üzere akne, ayak mantarı ve diğeri birçok rahatsızlığa yardımcı oluyor. Cilt sağlığı için oldukça önemli olan çay ağacı yağının saça ve saç derisini de faydaları bulunuyor. İşte çay ağacı yağının saça faydaları…

SAÇI TEMİZLER

Çay ağacı yağının saçı temizlemeye, güçlü tutmaya ve kepeği azaltmaya yardımcı olduğunu bilinir. Çay ağacı yağı değerli terapötik özellikleriyle saç sorunlarınıza çözüm olabilir. Aynı zamanda çay ağacı yağı kepek ve saç dökülmesi gibi çeşitli rahatsızlıklara da yardımcı olur.

Kullandığınız saç ürünlerinde bulunan kimyasallar sebebiyle saç foliküllerinizi ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bırakıyor olabilirsiniz. Eğer çok fazla kimyasal ürün kullanırsını ve saçlarını çok sık boyarsanız saçlarınızı kırılma veya dökülme riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz.

KEPEĞİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Ancak endişe etmeyin. Çünkü küçük miktarda seyreltilmiş çay ağacı yağını saç diplerine uygulamanız ölü derinin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bu da saçınızı daha sağlıklı ve nemli tutar. Sağlıklı ve nemli olan saçlarınız ise normal hızında uzar ve dökülmesi ise sağlıklı koşullarda gerçekleşir.

Çay ağacı yağının iyi geldiği saç sorunlarından biri de kepektir. Kepeğin birçok sebebi olsa da kafa derinizde pullu, kuru cilt birikmesinden de kaynaklanabilir. Tedavi edilmezse ölü deri kafa derinizde birikip saç dökülmenizi engelleyebilir. Bu durumda çay ağacı içeren bir şampuan kullanmanız veya kullandığınız şampuana çay ağacı katmanız hem antifungal hem de antibakteriyel faydalar sağlayabilir. Kısaca çay ağacı yağı kafa derinizde ölü deriye neden olan şeyden kurtarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir