General

Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için 7 öneri

Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için 7 öneri

Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için 7 öneri Genetik saç sağlığınız için çok önemli bir rol oyanasa da diyetiniz, hava durumu, kirlilik ve saç bakım rutininizi sağlıklı saçlara sahip olmak için kritik öneme sahşp. Peki daha sağlıklı saçlara sahip olmak için neler yapılmalı? Gelin hep birlikte öğrenelim.

1- PROTEİN TÜKETİN

Çok yönlü bir diyet programı uygulamak saç ve saç derisi sağlığı için önemli bir faktördür. Saç öncelikle proteinden oluşur. Bu nedenle günde en az 45 gram protein tüketmek saç sağlığınız için oldukça önemli. Yağsız et, balık fasulye, tavuk, az yağlı süt ürünleri ve yumurtalar bol miktarda protein içerir. Yeterli protein içermeyen diyetler, zayıf, kırılgan saçlara sebep olurve saç rengi ve saç kaybına sebep olabilir.

2- ÇİNKO EKSİKLİĞİNİZİ GİDERİN

Çinko eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Bu sebeple dökülmeye mücadele etmek için diyetinize ceviz, kaju ve badem gibi yemişler ekleyebilirsiniz. Bol miktarda su, yapraklı yeşil salata ve sebzeler de çinko eksikliğinizi giderebilir. Ancak kuvvetli bir destek için bir multivitamin veya çinko takviyesi gerektiğinde saçlarınızı güçlendirebilir.

3- OMEGA- 3 KULLANIN

Omega-3 yağ asitleri saç köklerinizi ve yağ bezlerinizi uyarabilir. Bu saçınızı uzatmasa da saç derisi sağlığınızı iyileştirebilir. Somon, sardalya, keten tohumu, yoğurt, süzme peynir ve salata gibi yiyecekler yüksek derecede Omega-3 içerir.

4- SAÇINIZI TANIYIN

Saçınızı ne sıklıkta şampuanlamanız gerektiği konusunda çelişkili görüşler olsa da hepsi kişisel tercihlere ve bireysel ihtiyaçlara bağlıdır. Saç tipiniz ve yapınız, saç ürünlerini ne sıklıkla kullandığınız ve çevreyle olan aktiviteniz saçınızı yıkama sıklığınız hakkında ipuçları verebilir. Örneğin yağlı saçlara sahip kişiler her gün şampuanlama ihtiyacı duyarken, kuru saçlara sahip kişilerin daha az şampuanlama ihtiyacı duyabilir.

5- DOĞRU ŞAMPUANI SEÇMEK

Saç tipinizi bilmeden yanlış şampuan seçmek ve saç şekillendirici kullanmak saçınıza ciddi hasarlar verebilir. Saç tipinizi uygun ürünler aramak ve özellikle kepek gibi sorunlarınız varsa buna yönelik sampuanlar kullanmak saç sağlığınız için etkili olabilir. Amonyum lauril sülfat veya sodyum lauril sülfat gibi sert içerikli şampuanlardan kaçınmaya çalışın. Ayrıca şampuanın maliyetinin yüksek olması onun iyi bir ürün olduğunu kanıtlamaz.

6- SAÇINIZ ISLAKKEN DİKKAT EDİN

Saçlarınıza özellikle ıslakken narin davranmaya özen gösterin çünkü saç ıslakken kırılmaya 3-4 kart daha savunmasız olur. Islak haçı savunmayla fazla ovalamaktan kaçının. Dolaşıklığı açmak için geniş dişli bir tarak kullanın ancak ıslak saçı çok taramaktan ve fırçalamaktan kaçının.

7- SAÇINIZI KURUTMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Ayrıca fönleme sırasında saçınıza en düşük ısı ayarında kurulayın ve gerektiğinde ısıyı kademeli olarak artırın. Mümkün olduğunca saçınızın havayla kurumasına izin verin. Saçınızı boyamak istiyorsanız doğal renginizi üç tonu içinde olan bir renk tonu seçin. Saçınızı sağlıklı tutmak ve uç kırılmalarını önlemek için düzenli olarak 10-12 haftada bir kestirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir