General

Diyet yapmak saç dökülmesine sebep olur mu

Diyet yapmak saç dökülmesine sebep olur mu

Diyet yapmak saç dökülmesine sebep olur mu Tıp alanında alopesi olarak bilinen saç dökülmesi yaygın durumdur. Saç dökülmesine birçok şey sebep olabilir. Peki diyet yapmak da saç dökülmesine sebep olur mu? İşte cevabı.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Saç dökülmesi, genetik, hormonal düzensizlik, travma, kemoterapi, stres vb. Birçok şeyle ilişkilendirilebilir. Ancak saç dökülmesi besin eksiklikleri, takviye kullanımı veya diyet yapmak gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir. Nasıl mı? Gelin anlatalım.

Saç, iki ana yapıdan oluşur ve saç folikülünden uzar. Saç günden 0,35 mm uzar ve saç derisi günde ortalama 100 saç teli döker. Bu durum yıkama ve fırçalama gibi saç bakım uygulamalarıyla da artabilir. Ancak demir eksikliği dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir ve saç dökülmesine neden olur.

Araştırmalar hâlâ demir eksikliğinin saç dökülmesine nasıl sebep olduğunu araştırıyorlar ancak bugüne dek elde edilen verilere göre saç folikülündeki demir depolarını vücudun diğer bölgelerine yönlendirere saç büyümesini bozuyor.

YETERSİZ BESLENME VE DİYET SEBEP OLABİLİR

D vitamini de saç büyümesinde ve saç köklerinin sağlığında önemli bir rol oynar. Araştırmalara göre kadın tipi saç dökülmesi ve alopesi yaşayan kadınlarda D vitamini düzeyleri daha düşük. Bu sebeple D vitamini takviyeler almanın, D vitamini eksikliğine bağlı saç dökülmesi olan kişilerde saçların yeniden büyümesini desteklendiği gözlenlemiş.

Çinko da bağışıklık fonksiyonu protein sentezi hücre bölünmesi ve daha fazlasında önemli rol oynayan minarellerden biri. Saç foliküllerinin işlevi için oldukça önemli olan çinko, saç folikülüjün büyümesine ve korunması hatta iyileşmesini desteklemeye yardımcı olur. Çinki eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Öte yandan bakır, biyotin, b12 vitamini gibi vitamin eksiklikleri de saç dökülmesine sebep olur. Eğer bütün bu vitaminleri alamayacağınız bir diyet listeniz varsa saçlarınızda dökülmeler meydana gelebilir.

NELER YAPILABİLİR?

Bu sebeple bir veya daha fazla besin eksikliği dahil olmak üzere bir dizi sebep saç dökülmesine sebep olabilir. Takviyelere yönelmeden önce bu vitaminleri yiyeceklerden almaya özen göstermeniz saç dökülmesi sorununun önünr heçebilir. Besin eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanıyla görüşebilirsiniz. Mikrobesin seviyenizi değerlendirmek ve eksiklikleri ortadan kaldırmak içim kan testi yaptırmanızı önerebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir