General

Hindistan cevizi yağının saça faydaları

Hindistan cevizi yağının saça faydaları

Hindistan cevizi yağının saça faydaları Hindistan cevizi yağının saça birçok faydası vardır. Kepekten kuru saça kadar birçok saç sorununa deva olan Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmiyor. İşte çoğu saç tipinde güvenle kullanılabilen Hindistan cevizi yağının saça faydaları…

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı, saç sağlığını iyileştirebilecek yağ asitleri ile doludur. Hindistan cevizi yağı raflardaki birçok şampuanda, saç kremlerinde, şekillendiricilerde ve diğer saç bakım ürünlerinde bulunur.

Hindistan cevizi yağında bol miktarda bulunan bir tür doymuş yağ olan laurik asidin, protein kaybına karşı koruyarak saçınıza fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Saç proteinden ve özellikle keratinden beslenir. Boyalar, çamaşır suyu, şampuanlar ve şekillendirme ürünleri bu proteine ​​​​zarar verebilir ve saçı donuk ve kırılgan bırakabilir.

2015 tarihli bir raporda, araştırmacılar bitki bazlı yağların insan saçı üzerindeki etkilerini test eden birkaç çalışmayı gözden geçirdiler. Araştırmacılar, hindistancevizi yağının doğal saç proteinlerine benzer olduğunu ve saç gövdesine (saçın kafa derisinin üzerinde görünen kısmı) nüfuz etme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Hindistan cevizi yağı saça nüfuz ederek saçınıza emilen su miktarını azaltabilir. Bu, günlük saç hasarını sınırlamaya yardımcı olur. Ek olarak incelenen çalışmalardan biri, protein kaybını azaltabilen tek yağın hindistancevizi yağı olduğunu belirledi.

KEPEĞİ ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUYOR

Kuru, kaşıntılı saç derisini ve buna eşlik eden kepeği yönetmeye yardımcı olması için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan’da 70’i kepekli ve 70’i kepeksiz olmak üzere 140 kişiyle yapılan 2021 tarihli bir araştırma, hindistancevizi yağının kafa derisine uygulamalarının mantar önleyici faydaları olduğunu buldu. Yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olarak kafa derisi pullanmasını da azaltıı.

Diğer araştırmalar, hindistancevizi yağının cilt bariyerini onarmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Hindistan cevizi yağını şampuan öncesi bakımda, saç kremi veya maske olarak kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir