General

Islak saçla uyumak saç sağlığını nasıl etkiler

Islak saçla uyumak saç sağlığını nasıl etkiler

Islak saçla uyumak bazı insanlar için rahatlatıcı olabilir. Islak saçla uyumak saç sağlığını nasıl etkiler Bazen yorgun bir günün ardından alınan bir duştan sonra saçları kurutmak çok uzun ve meşakatli bir iş gibi görünebilir. Peki Islak saçla uyumak saç sağlığını nasıl etkiler? İşte bilinmesi gerekenler…

ISLAK SAÇ HASTLANDIRIR MI?

Annenizin size ıslak saçla yatınca hastalanmakla ilgili anlattıklarıyla uykularınızı kaçırmanıza gerek yok. Islak saçla uyumanın elbette bazı riskleri var fakat annelerinizin dediği gibi değil.

Genel olarak ıslak saçla uyumanın soğuk algınlığına sebep olduğunu söyleyen büyüklerimiz yanılıyor olabilir. Uzmanlar ıslak saçla yatan kişinin nezle olabileceğine dair pek bir kanıtın olmadığını söylüyor. Çünkü soğuk algınlığının gerçekten soğukla bir ilgisi yoktur, genellikle rinovirüs ile enfekte olunur. Vücudunuz için nezleye sebep olmasa da saçlarınız için ıslak saçla uyumak pek iyi bir eylem olmayabilir.

MANTAR ENFEKSİYONUNA SEBEP OLABİLİR

Çünkü ıslak saçla uyumak nezleye neden olmasa da saç derisinde mantar enfeksiyonu geliştirme riskini artırabilir. Mümkün olduğunca kuru saçla uyumayı öneren uzmanlar mantarların dermatit ve kepek gibi durumlara yol açabileceğini öne sürüyor. Saç derinizde doğal olarak bulunan mantarın yanı sıra yastıklar da mantarlar için ideal bir yuvadır.

SAÇLARI KIRABİLİR

Ayrıca ıslak saçla uyumak saçın kendisini de etkileyebilir. Çünkü saç ıslakken en zayıf halindedir. Saçın ıslak olduğu zamanlar özellikle saç örülmüşse veya sıkı ve kabarıksa saç miline daha fazla gerginlik kattığını söylüyorlar. Eğer ıslak saçla uyumaktan kaçınamıyorsunuz yapabileceğiniz en iyi şey saçınızı açık bırakmaktır. Eğer yatmadan önce saçınızı kurutamıyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KIRILMAYI ÖNLEYEBİLİR

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliğiyle saçınızı kırılmaya karşı korur. Çünkü saç kütiküllü yapılardan oluşur. Saç ıslandığında suyu emer ve şişer. Bu kitüküllerin ayağa kalkmasına neden olarak saçı hasara karşı savunmasız hale getirir. Yağ ise emilen su miktarını azaltır. Böylece hasara daha az eğilimli olur.

Saç kremi kullanmak da saç kütikülünü kapatmaya, sürtünmeyi azaltmaya ve saçın daha kolay açılmasına yardımcı olur. Ancak saçlarınızı uyumadan önce kurutmaya mutlaka özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir