General

Keratin bakımı nedir ve nasıl yapılır.?

Keratin bakımı nedir ve nasıl yapılır

Keratin bakımı nedir ve nasıl yapılır.? Keratin, kırılmayı, ısı hasarını ve kabarmayı önlemek için saçı güçlendirmeye yardımcı olan proteindir ve sağlıklı saçı korumak için hayati önem taşır. Keratin nedir? Keratin bakımı nasıl yapılır? İşte bütün detayları…

KERATİN BAKIMI NEDİR?

Keratin bakımları, kıvırcık saçları düzleştirmek için kullanılır. Bir keratin tedavisi saçınızı düzleştirmez ancak parlaklık ve yönetilebilirlik katarak onu pürüzsüzleştirir. Keratin bakımı sırasında, kuaförünüz saçınıza bir kat protein (keratin) uygulamak için güçlü kimyasallardan oluşan bir karışım kullanacaktır. Bu işlem, nemin saç tellerinize girip çıkmasını önlemek için saçınızın kütikülünü (koruyucu dış tabaka) kapatır. Kuaförünüz saçınızı sert bir şekilde kurutur ve ardından kaplamayı kapatmak ve etkinleştirmek için düzleştirici kullanarak bitirir.

Tedavi genellikle yaklaşık 3 ay sürer. Kabarık veya şekillendirmesi zor saç telleriniz varsa, keratin tedavileri çok etkili olabilir. Bununla birlikte, güçlü kimyasallar ve yüksek ısı içeren herhangi bir tedavide olduğu gibi, saçınız için de riskleri vardır.

KERATİN BAKIMI SAÇA ZARARLI MI?

Keratin bakımları, özellikle kıvırcık, yönetilmesi zor saç telleriniz varsa son derece tatmin edici olabilir. Ancak, birini almaya karar verirseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Keratin bakımlarında kullanılan yüksek ısı ve güçlü kimyasallar, saçınızı kuru, kırılgan ve kırılmaya eğilimli hale getirme riski taşır. İnce telli ve/veya halihazırda işlem görmüş saçları olan kişiler özellikle dikkatli olmalıdır çünkü daha hassas saç telleri tedaviye dayanamayabilir. Keratinin kendisi saçınıza zararlı değildir. Bununla birlikte, keratin tedavileri, minimum 230˚C sıcaklıkta uygulanmasını gerektirir.

Keratin bakımları yapan veya tedarik eden şirketler genellikle saçınızın durumunu iyileştirdiklerini iddia ederler. Saçınız bir keratin tedavisinden sonra daha sağlıklı görünebilir ancak bunun nedeni, ışığı daha iyi yansıttığı ve bu nedenle daha fazla parlaklık ürettiği için düz saçların genellikle kıvırcık saçlardan daha iyi durumda görünmesidir. Isı ile şekillendirici ürünleri kullanımınızı azaltırsanız, saçınızın durumu yavaş yavaş iyileşebilir. Keratin tedavisinden sonra saçlarınızı daha sık yıkamanız da tavsiye edilebilir çünkü şekillendirme süreniz kısalır. Sık yıkamanın saçınızın durumunu, verdiği hissi ve görünümünü iyileştirdiği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir