General

Mevsimsel saç dökülmesinden endişelenilmeli mi

Mevsimsel saç dökülmesinden endişelenilmeli mi

Mevsimsel saç dökülmesinden endişelenilmeli mi Saç fırçanızda, banyoda ya da duşta daha fazla saç görmek sizi endişelendirebilir ve bundan sonra ne olabileceğini merak etmenize neden olabilir. Ancak endişelenmenize pek gerek yok. Çünkü bu mevsimsel saç dökülmesi olabilir. Peki mevsimsel saç dökülmesi nedir ve bunun için endişelenmeye gerek var mı? İşte detaylar…

MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR, NEDEN OLUR?

Mevsimsel saç dökülmesi normal bir olgudur. Geçici alopesi olarak da adlandırılır ve 4 ila 6 hafta sürer. Yıl boyunca iki mevsimsel saç dökülmesi vardır: İlkbahar mevsimsel girişi ve sonbahar mevsimsel girişi. Çoğu zaman insanlar (erkekler ve kadınlar) normalden daha fazla saç kaybettiklerini fark ettiklerinde korkarlar.

Mevsimsel dökülmenin kesin nedeni belirsiz olsa da bazı uzmanlar yaz aylarında, özellikle Temmuz aylarında daha fazla saça tutunma eğiliminde olduğumuza inanıyor. Bu süre zarfında saç telojen veya dinlenme aşamasındadır.İddialara göre güneşten daha fazla koruma sağlamak için daha fazla saça ihtiyacımız vardır. Telojen fazdaki tüyler tipik olarak yaklaşık 100 gün sonra dökülür ve bu da bize çok fazla saç dökülmesi yaşıyormuşuz gibi görünür. Ancak korkmayın, sağlıklı bir saç kökü büyüme aşamasına geri dönecektir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç sağlıklı olduğunda (güçlü kök ve esneklik), mevsimsel saç dökülmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Nitekim dökülen saçlar, yeterli miktarda ve kalitede yenileriyle değiştirilecektir. Saç zaten yıl boyunca düzenli olarak döküldüğünde, cansız ve ince olduğunda kronik saç dökülmesine ek olarak mevsimsel saç dökülmesi durumunda yeniden büyüme yeterli olmayabilir.

Saçların sağlıklı olduğu durumda yine başı çekmek ve saçlarınıza özen göstermek gerekir. Saçınıza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için uçucu yağ tedavilerini kullanabilirsiniz. Ayrıca iyi bir şampuan seçimi de oldukça önemlidir.

Yıl boyunca ve özellikle mevsimsel sonbaharın bu dönemlerinde sağlıklı ve çeşitli bir beslenme düzeni benimseyin. Protein, B vitamini, eser elementler (çinko, demir vb.) açısından zengin olmalıdır. Son olarak bol su içmek de çok önemlidir. Özetle mevsimsel saç dökülmesinin androjenik alopesiyi gizlememesine dikkat etmeliyiz. Endişeleniyorsanız,bir uzmana görünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir