General

Niacinamide nedir Saça faydaları nelerdir

Niacinamide nedir Saça faydaları nelerdir

Niacinamide nedir Saça faydaları nelerdir Diğer adıyla B3 vitamini olan suda çözünen bir besin elementi olan Niacinamide’in saç için faydalarını sizler için derledik. İşte Niacinamide’in saç için birbirinden farklı faydaları…Niacinamide nedir Saça faydaları nelerdir

NİACİNAMİDE NEDİR?

Nikotinik asit olarak da bilinen Niacinamide, nörotransmisyon, oksidasyon, indirgeme reaksiyonu, tek karbon metabolizması ve yağ asidi sentezinde yer alan B3 vitamini ailesindeki suda çözünen başka bir besin elementidir. Vücudumuzun niasin’e (ve niasinamide) ihtiyacı vardır, ancak vücudumuz bunu doğal olarak üretmez. Niasin kırmızı et, kümes hayvanları, balık, fındık, mantar ve avokadoda bulunur.Niacinamide, antioksidan ve antiinflamatuar bir bileşendir. Nemi korumaya yardımcı olarak cildi ve saçı aydınlatmaya ve tazelemeye yardımcı olabilir. Ayrıca daha tazelenmiş ve dengeli bir kafa derisi ve cilt hissi için yağın düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Niasinamid, sağlıklı saç yapısı, sağlığı ve gücü için gerekli olan keratin olarak bilinen protein sentezini artırmaya yardımcı olur. Keratin saç, cilt ve tırnakların ana yapısal bileşenidir. Bu nedenle vücutta sağlıklı keratin sentezini desteklemek önemlidir. Gıda takviyeleri vücudun çalışmasına yardımcı olduğu gibi, niasinamid de saçın işlevini artırarak saç için bir takviye görevi görür.

NİACİNAMİDE FAYDALARI

Kan dolaşımını artırıcı özelliğinden dolayı uzun ve güçlü saçların çıkmasında hayati bir role sahiptir. Vücut, esneklik ve parlaklığı artırarak saçın görünümünü ve verdiği hissi geliştirir. Ayrıca Keratin oluşturmaya yardımcı olarak fiziksel/kimyasal olarak zarar görmüş saçların dokusunu iyileştirir. Ayrıca pullanmayı azaltarak ve esnekliği geri kazandırarak kafa derisindeki kuru veya hasar görmüş cildin görünümünü iyileştirir. Sağlıklı saç büyümesine yardımcı olur. Kan dolaşımını iyileştirir ve bu nedenle saç köklerine oksijen getirerek saç gelişimini sağlar. Daha dolgun, daha kalın saçlar amacıyla genellikle alopesisi olanlara önerilir.

Niasin, yiyeceği enerjiye dönüştürmekten sorumludur. Saç folikülüne oksijen ve besin iletimini artırdığı için optimal saç büyümesi için çok önemli olan sağlıklı kan dolaşımı için gereklidir. Niasin’in besin öğeleri, hücresel metabolizmayı ve hücresel homeostazı sürdürmek için de kritik öneme sahiptir.

Takviye olarak kullanıldığında, niasinin nemi dengeleyerek ve sağlıklı saç büyümesini sağlayacak koruyucu bir tabaka oluşturarak sağlıklı bir saç derisini destekleyebilir. Bununla birlikte Nikotinamidin iltihap önleyici ve nemlendirici faydaları vardır. Bu özellikler cildi ve saç derisini sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olarak tahrişi ve iltihaplanmayı azaltır. Folliküler hücrelerin sağlığını iyileştirerek, nikotinamid saçın parlaklığını, yapısını ve gücünü koruyarak parlak kalmasına yardımcı olabilir.

DİKKATLİ KULLANILMALI

Niasin alımı, et ve yapraklı yeşilliklerle uygun bir yemek yemek veya günlük bir vitamin almak kadar kolay olabilir. Bununla birlikte, içerik, ekstra desteğe ihtiyaç duyanlar için günlük saç ürünlerinde de bulunur. Niasinin artılarını ve eksilerini tartan uzmanlar, günlük gıda alımının ötesinde takviyelerin yalnızca gerektiğinde kullanılmasını öneriyor. Çünkü Niasin yüksek dozda alındığında olumsuz yan etkilere de yol açabiliyor. Çünkü vücut niasin depolamaz ve çok fazla veya çok yüksek konsantrasyonda ürün kullanmak cilt tahrişine neden olabilir. Günlük rutininize niasin eklemeden önce doktorunuza danışmalı ve niasin takviyeleri ve tedavileri söz konusu olduğunda topikal niasin ürünlerini test etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir