General

Saç bakım rutininde yapılmaması gereken 10 hata

Saç bakım rutininde yapılmaması gereken 10 hata

Saç bakım rutininde yapılmaması gereken 10 hata Bazen farkında olmadan saç sağlığınıza zarar verebilecek bazı saç bakım alışkanlıklarını saç bakım rutinimize dahil ederiz. İşte ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken en büyük 10 saç bakımı hatası.

1- SAÇI ÇOK SIK TARAMAK VE FIRÇALAMAK

Saçınızı tekrar tekrar fırçalamak sadece onları zayıflatır, kırılmalarına ve saçların yağlanmasına neden olur. Dolaşmaları gidermek için ihtiyacınız olan tek şey geniş dişli bir tarak veya saç fırçasıyla 8-9 vuruştur.

2- YANLIŞ TARAK VE FIRÇALAMAK

Bu genellikle deneme yanılma yöntemiyle bulunur ancak size uygun fırçayı veya tarağı bulduğunuzda ona bağlı kalın. Temel kural, saçınız ne kadar uzunsa fırçanın çapı o kadar büyük olmalıdır. Antistatik, geniş ve yumuşak kıllara sahip bir tarak seçin. Pürüzlü uçlar ayrık uçlara neden olabilir. Kürek fırçaları, çok dolaşan saçlar için uygun olabilir.

3- SAÇI ÇOK YIKAMAK


Daha az şampuanlamak her zaman daha iyidir çünkü kiri uzak tutar ve yağ dengesini korur. Saçları yıkamamak saç köklerini tıkar ve saç tellerine zarar verir. İdeal olarak saçınızı her 2-3 günde bir yıkayın.

4- SAÇ KURUTMA MAKİNESİNİ ÇOK SIK KULLANMAK


Kurutma makineleri özellikle kış aylarında veya dışarı çıkmak için aceleniz olduğunda büyük bir nimettir. Ancak çok fazla saç kurutma makinesi kullanmak saçlarınızda sadece uzun süreli hasara neden olur. Bu nedenle, saçı sağlıklı tutmak için saç kurutma makinesi ayarlarını aşağı çevirin.

5- ISLAK SAÇA ŞEKİL VERMEK

Saçlar ıslakken zayıflar, bu nedenle kurutucuyu ve şekillendirme araçlarını çıkarmadan önce biraz kurumasını bekleyin. Havayla kurutma, saç stilinizi hazır hale getirmek için en iyisidir. Şekillendirmeye başlamadan önce saçınızın en az %80 kuru olduğundan emin olun. Kökten uca şekillendirin ve sıcaklığı tolere edilebilir aralıklarda tutun.

6- SAÇ ÜRÜNLERİNİ YANLIŞ KULLANMAK


Saç ürünü kullanırken talimat etiketlerini doğru okuyun. Saç kremi uçlar ve saç telleri içindir, saç serumu da öyle. Şampuan da saç derisi içindir. Her saç derisi durumu farklı türde bir ürün gerektirir. Şüpheniz varsa, doğru rehberlik için doktorunuzla konuşun.

7- SAÇINIZA KULLANDIĞIZ ÜRÜNLERİ TEMİZLEMEMEK

Yağlar ve kirler, saç aletlerinde kolayca birikebilir ve kalıntılar saçınıza geçebilir. Bu nedenle tarakları ve fırçaları en az haftada bir kez temizleyin ve birkaç aylık kullanımdan sonra değiştirin. Kirli saç aletleri kafa derisi enfeksiyonuna neden olabilir.

8- AÇIK SAÇLA UYUMAK

Açık saçla uyumak sabahları saçları çok karışık, kıvırcık ve evcilleştirmesi zor hale getirecektir. Uyumadan önce saçlarınızı toplayın veya örgü yapın, sabah uyandığınızda saç telleriniz daha açılabilir olacaktır.

9- YETERSİZ BESLENMEK

Bu doğrudan bir saç meselesi olmasa da, beslenmenizi ihmal etmek muhtemelen saçınıza uzun vadeli ve içsel bir zarar verebilir. İyi saç sağlığı sağlamak için birçok vitamin ve besin içeren dengeli bir beslenmeye sahip olun.

10- ISLAK SAÇLA UYUMAK

Islak saçla uyumak sadece ona daha fazla sürtünme davet ediyor. Islak saçlar sabahları kabarma eğilimindedir ve sabahları saçlarınızı çözmek için çok çalışmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir