General

Saç boyamak saça zararlı mı? Ve bakımı nasıl yapılır?

Saç boyamak saça zarar verir mi Boyalı saça nasıl bakım yapılmalı

Saç boyamak saça zararlı mı? ve bakımı nasıl yapılır? İnsanların beyazlarını kapatmak için saçlarını boyadığı günler geride kaldı. Artık saç renkleri daha çok modayı ve şıklığı ifade ediyor. Her ne kadar renkli ve eğlenceli görünseler de saç boyaları saçları yıpratabilir. Peki nasıl? Saç boyası saça zarar verir mi? Boyalı bir saça nasıl bakım yapılmalı? İşte bilinmesi gerekenler…

SAÇ TELLERİNİ YIPRATABİLİR

Saçınızı ister doğal bir renk ile boyayın, ister pastel veya parlak renklerle boyayın saç boyalarındaki kimyasallar yarardan çok zarar saç tellerinize zarar verir. Muhtemelen saçınızı boyadıktan sonra saç tellerinizin daha zayıf hissettiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Saç boyaları, amonyak ve renklendirici gibi kimyasallardan oluşur.

Amonyak saç kütiküllerini açar ve yaygın olarak kullanılan bir oksitleyici olan hidrojen peroksit, doğal pigmentini soymak için saç miline nüfuz eder. Doğal saç renginiz kaybolduğunda, renklendiriciler devreye girer ve saçınızı boyar.

ALERJİYE VE KIZARIKLIĞA SEBEP OLABİLİR

Saç boyası saç tellerinizi hasara eğilimli hale getirir. Bir boya sadece saçınızı boyamaz, aynı zamanda doğal saç pigmentini değiştirmek için nüfuz eder. Bu nedenle, sık sık saç boyamak, saçınızdan kütikül adı verilen koruyucu lipit tabakasını soyarak hasara yol açabilir. Saç boyalarında bulunan kimyasallar alerjiye, kuruluğa, saç derisinde kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

Saçı boyadıktan sonra saçınızın verdiği his ve davranış şekli değişir. Ancak saçınızın boya işlemi sırasındaki durumu da bir fark yaratır. Zayıf ve kırılgan saçlar rengi tutamayabilir. Ayrıca, zayıf saçlarınızı boyamak kırılmaya, saç dökülmesine, kabarmaya neden olabilir.

NELER YAPILABİLİR?

Bütün bu tehlikelere rağmen saçınızı boyatmak istiyorsunuz. O zaman yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Saç boyaları saçınızın doğal nem seviyelerini azaltabilir. Saçın doğal nemini koruyan ve saç rengindeki hasarla mücadeleye yardımcı olan saç kremleri ve saç maskeleri gibi derinlemesine nemlendirici ürünler seçin. Nemli saç rengi daha iyi koruyarak daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Boyalı saçlara özel ürünler saç renginin solmasını engeller ve ömrünün uzamasına yardımcı olur. Genellikle sülfat içermezler ve saçınızdaki gerekli nemi almazlar. Piyasada farklı saç boyaları ve tonları için özel şampuanlar, saç kremleri, serumlar ve saç spreyleri mevcuttur. En iyi sonuçlar için saç tipinize ve renginize uygun olanı seçin. Lepares Scalp & Hair Repair Argan Yağlı Saç Bakım Şampuanı boyadan yıpranmış saçlarınızı onarır ve güçlendirir.

Isıyla şekillendirme, özellikle saçlarınız boyadıysanız saçınızı ciddi şekilde kurutabilir. Şekillendirme araçlarınızı her aldığınızda ısı koruyucuları kullanın. Bu, ısıdan kaynaklanan hasarı önleyecek ve boyalı saçlarınızı yumuşak ve sağlıklı tutacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir