General

Saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler

Saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler

Saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler Yaşlanmanın en görünür belirtilerinden biri olan saçların beyazlanması bazı bireylerde erken yaşlarda da görülebiliyor. Saçların genç yaşta beyazlaması birçok kişide görülen bir problem olmakla birlikte başka bir sorunun habercisi de olabilir. Genç yaşta saç beyazlaması neden olur? Genç yaşta saç beyazlamasını önlemek için yapılması gerekenler…
Uzmanlara göre erken yaşta saç beyazlamasının birçok nedeni var. Bunlardan en yaygın görüleni ise B12 eksikliği. Saçların eksilmesine ve dökülmesine de neden olan B12 eksikliği aynı zamanda beyazlamasına da sebep oluyor. B12 eksikliği için protein ağırlıklı olan yumurta, ton balığı gibi yiyecekleri besinlerinize dahil edebilir ve uzman kontrolünde B12 takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalara göre troit sorunları da saç sağlığını doğrudan etkiliyor. Saçlarda görülen beyazlama, yağlanma ve kırılma vb. problemlerinin sebeplerinden biri de troitlerin yeterli çalışmaması olabilir. Ayrıca saç sağlığını doğrudan etkileyen yeterli ve dengeli beslenme de saçların erken beyazlamasının önüne geçebilir. Sağlıklı beslenmemek diğer saç problemlerine sebep olduğu gibi beyazlamasına da yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre ferritin, D vitamini, kalsiyum, demir, çinko ve bakır eksikliği de erken yaşta saç beyazlamasında büyük rol oynayabilir.

STRES VE GENETİK YATKINLIK SEBEP OLABİLİR!

 

Bütün bu sebeplerin yanında stresli bir hayata sahip olmak da erken yaşta saç beyazlamasının görülen en sık sebeplerinden biri. Stres ve kaygı saçın yenilenmesinden sorumlu kök hücrelerini doğrudan etkiler ve saçların erkenden ağarmasına sebep olabilir. Ayrıca bütün hastalıklarda olduğu gibi genetik yatkınlıkla da erken yaşta saç beyazlamasına sebep olabilir.
Bilim insanlarına göre saçlarımızın ne zaman beyazlayacağını genetik kodlarımız belirliyor. Yani aileden birinde erken yaşta saç beyazlaması görülüyorsa sizde de görülmesi muhtemeldir. Kullandığınız saç ürünleri de genç yaşta saçlarınıza aklar düşmesine sebep olabilir. Şampuan ve saç bakım ürünlerinin içinde bulunan zararlı kimyasallar, melanin seviyesini düşürerek saçların doğal rengini kaybetmesine yol açabilir.

YAPILMASI GEREKENLER

 

Peki erken yaşta saç beyazlaması önlenebilir mi? Önüne geçmek için atılması gereken adımlar:
Saçları güneşin zararlı etkilerinden korumak.
Saçları yüksek ısıya maruz bırakmamak.
Günlük dengeli ve yeterli beslenmek. Mümkünse lahana, badem, havuç suyu ve brokoliyi öğünlere eklemek.
Hindistan cevizi yağı, çam yağı kullanmak.
B12, B7 (biotin), B9 (folik asit) ve D3 eksikliğinden kaynaklanan genç yaşta saç beyazlaması için bu takviyelerini uzman kontrolünde kullanmak.
Saç bakımı için çok önemli olan antioksidanları barındıran yeşil çayı tüketmek. Saçları temizlerken yeşil çay özleri eklemek beyaz saçların çıkmasını geciktirebilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir