General

Saç dökülmesinin bilinmeyen nedenleri

Saç dökülmesinin bilinmeyen nedenleri

Saç dökülmesinin bilinmeyen nedenleri Dünyada milyonlarca kişi saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya. Ancak saç dökülmesinin bazı sebepleri var ve bu durumun önüne geçmek için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor. İşte saç dökülmesinin bilinmeyen nedenleri ve önüne geçmek için yapılması gerekenler.

Alopesi olarak da bilinen saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Saç dökülmesi birkaç farklı şekilde görülebilir: İncelme, kafanın belirli bölgelerindeki kellik. Bir miktar saç incelmesi ve dökülmesi herkes için normaldir. Bir saç teli genellikle dökülmeden önce iki ila altı yıl uzar. Çoğu insanın kafasında yaklaşık 100 bin saç teli vardır ve ortalama bir insan günde 50 ila 100 saç teli kaybeder.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Aşırı saç dökülmesinin birçok nedeni vardır: Yaşlanma, kemoterapi veya radyasyon tedavisi, sıkı saç stilleri kullanmaktan kaynaklanan saç travması, tiroid sorunları veya büyük enfeksiyonlar gibi tıbbi durumlar, genetik ve hormonal faktörlere bağlı kalıtsal kellik, yetersiz beslenme, düşük demir veya protein seviyeleri ile karakterize olduğunda hızlı veya önemli kilo kaybı, şiddetli stres, doğum kontrolü, depresyon, gut ve kalp problemleri ilaçlarının yan etkileri, sedef hastalığı veya folikülit gibi cilt rahatsızlıkları.

Yeni saç, her gün dökülen saç miktarının yerini alacak kadar hızlı büyümediğinde, alopesi oluşur. Saç dökülmesi belirli koşullara geçici bir tepki olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Hızlı saç dökülmesi yaşıyorsanız ve durumu düzeltmek istiyorsanız, yeni saç büyümesini teşvik etmenin veya saç tellerinizi daha güçlü ve sağlıklı hale getirmenin birkaç yolu vardır. Biyotin , doktorlara göre saç dökülmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Balık, et, fındık gibi kuruyemişler, tatlı patatesler, brokoli, karnabahar dahil olmak üzere birçok gıda doğal olarak biotin içerir. C vitamini , çinko ve folik asidin birlikte alınmasını önermektedir.

KAFA DERİSİ MASAJI SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLİR Mİ?

Bir ön çalışma altı ay boyunca her gün dört dakika kafa derisi masajı almanın saç dökülmesi semptomlarını iyileştirdiğini gösteriyor. Test süresinin sonunda, deneklerin saç kalınlığı da artmıştı. Saç dökülmesi yaşayan erkeklerle ilgili başka bir anket de bu sonuçları destekledi. Günlük kafa derisi masajını deneyenlerin %65’inden fazlası saçların yeniden çıktığını veya en azından saç dökülmesinin yavaşladığını veya durduğunu bildirdi.

Kafa derisi masajınızı geliştirmek için lavanta veya nane esansiyelli doğal yağları kullanabilirsiniz . Aynı şey lavanta yağı için de söylenebilir. Sigara içmenin olumsuz yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Sigaradaki bazı toksinler saç köklerinize zarar verebilir. Ek olarak, sigara içmek hormonlarınızı etkileyebilir ve hormonal dengesizlik saç dökülmesinin olası nedenlerinden biridir. Araştırmalar ayrıca sigara içmenin erken saç dökülmesine neden olduğunu gösteriyor.

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI VİTAMİN

Vitaminler de saç dökülmesini önleyebilir. Selenyum, B vitamini, çinko, D, A, C ve E vitaminleri saç dökülmesinin önüne geçebilir. Günlük veya tekrarlanan şampuanlama aslında saçınıza zarar verebilir, kolayca kırılmasına ve ince görünmesine neden olabilir. Bunun nedeni, ıslak saçın kuru saça göre daha elastik olması ve ovalarken kırılmaya daha yatkın olmasıdır. Saç dökülmesi riskini azaltmak ve sağlıklı saçlarınızı korumak için saç ürünleri kullanımınızı sınırlayabilirsiniz. Sağlıklı saçlar için doğal yağlardan oluşan ve içinde biotin dahil olmak üzere saç sağlığı için A, E ve F vitaminlerinin bulunduğu Lepares Scalp & Hair Repair Argan Yağlı Saç Bakım Şampuanı’nım 13 farklı doğal yağdan oluşan Lepares Scalp & Hair Repair Saç Bakım Yağı’nı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir