General

Saç kırıkları neden olur? Saç kırıkları nasıl giderilir?

Saç kırıkları neden olur

Saç kırıkları neden olur؟ Kırılan saç uçları sağlıksız saç görünümünün yanı sıra sürekli kesime ihtiyaç duyduğu için saç uzatmak isteyenlerin de korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Saçlarıyla ilgili dert yanan birçok kişinin ortak problemi olan saç kırıklarının oluşma sebepleri ise günlük rutinlerimizde yaptığımız basit hatalar. Saçların taranma şeklinden، toplanma biçimine kadar etki ettiği saç kırıkları neden oluşur ve kırıkları önlemenin yolları nelerdir؟
Saçların daha güzel görünmesini sağlamak için saça yaptırılan permalar، boyalar ve kimyasal işlemlerin çok sık tekrarı saç kırıklarının oluşmasının ana etkenlerden biri. Saç kurutucuları ve düzeleştiricilerinin de sürekli olarak kullanılması، her gü tekrarlayan fön yapımı، saçların sıkı bir şekilde toplanması ve saç Tipine uygun olmayan bakım ruturini olmayan bakım ruturini olmayan bakım. Bütün bu etkenler ise saçın kırılmasına zemin hazırlıyor. Saçı sıkan tokalar ve saç modelleri kullanmak، saç şekillendiricilerle birlikte saçı sürekli olarak yüksek ısıya maruz bırakmak da saç sağlığını doğrudan etkiliyor.

SAALARINIZI SIKI BAĞLAMAYIN

 

Oysa saçları olabildiğince açık olarak kullanmak, sıcaktan ve saç şekillendiricilerden mümkün olduğunca uzak durmak, saçı toplamak gerektiğinde sıkı tokalar yerinde saçı yıpratmayan dişli tokalardan kullanmak ise saç kırıkları için atılacak en önemli adımlar arasında yer alıyor. Özellikle genetik olarak kuru ve kıvırcık yapıya sahip olan saçlar için bu adımların hepsine daha hassas yaklaşmak gerekiyor.

SAALARI UCUNDAN KESTİRMEK KIRIKLARI GİDERİR Mİ؟

 

Saç kırıkları için başvurulan en sık yöntemlerden biri de saçları ucundan kestirmek. Ancak saçları uçtan kestirmek kırık sorunu için birebir çözüm değil! Sadece kısa bir süreliğine düzelme sağlar. Bu işlem saçların uçlarındaki kırıkları onarsa da ilerleyen dönemlerde saçın kırılmasına engel olamaz. Saçların kırılmaması için saçta kırık oluşturan bütün etkenlerden olabildiğince uzak kalmak saç sağlığı açısından en doğru yöntemlerden biri. Saçlar her ne kadar kökten beslense de saç uçları için saç esnekliği sağlayan bakım kremleri kullanmak da saç kırıklarına engel olabilir. Saç kırıklarını gidermek ve önlemek için en önemli faktörlerden biri de şampuandan sonra uygun saç kremi kullanmak.
Saç ortalarında görülen ve genellikle saçı toplamaktan kaynaklanan kırıklar içinse uzmanlar، saçı olabildiğince gevşek tokalar kullanarak bol bir şekilde toplamak da açık bırakmayor öneriyor.

SAALARINIZI HER GÜN AYNI YÖNE TARAMAYIN!

 

Ayrıca saçların nemliyken taramak da saç kırıklarını azaltmak için birebir. Çünkü saçları kuruyken taramak saçın kırılmasına sebep olabilir. Geniş dişleri olan ve uçları yuvarlak bir tarak kullanmak da saçın kırılmasına engel oluyor. Uzmanlar eğer fırça kullanılacaksa da saçları tarakla açtıktan sonra fırça kullanmanın daha faydalı olduğunu öne sürüyor. Ayrıca saçı her gün aynı yöne doğru taramak da doğru bir işlem değil. Çünkü saçı لها gün aynı yöne doğru taramak saçların yıpranmasına sebep olur. Böylece farklı modeller kullanarak saçın farklı yönlerde taranması saçların canlı kalması sağlanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir