General

Saç kuruluğu neden olur Saç kuruluğunu nasıl giderilir

Saç kuruluğu neden olur Saç kuruluğunu nasıl giderilir

Saç kuruluğu neden olur Saç kuruluğunu nasıl giderilir Kuru görünen saçlara sebep olan saç kuruluğu yaygın görülen bir problem olmakla birlikte saç kırıklarının oluşumunun ana sebeplerinden biridir. Kontrol edilmesi zor olan saç kuruluğunun bir an önce tespit edilmesi ve gerekli çözüm yollarına başvurulmalısı gerekir. Peki saç kuruluğu neden olur? Saç kuruluğunu önlemek için yapılması gerekenler…

SAÇ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Saçların kuru olması birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir durum. Üstelik saçların kuru olup olmadığını anlamak da çok kolay! Parmaklarınızla saç köklerinizi kontrol ettiğinizde nemsiz ve sert duruyorsa ve uçlarında gözle görünür kırılmalar fark ediyorsanız bu saçınızın nemi tutmadığı anlamına gelir. Bu tabloyla karşılaşmanızın ana nedenlerinden biri saç derinizin saç tellerinizi nemli tutmaya yetecek kadar doğal yağ üretmemesidir. Saçın doğal yapısında bulunan sebum üretilemediğinde saçlar kuru ve kabarık görünür.

Kuru saçlara yol açan ana etkenlerden biri ise saç sağlığını doğrudan etkileyen bireyin beslenme şeklidir. Saç kuruluğu yaşayan kişinin sağlıklı yağ tüketimini arttırması gerekir. Ayrıca uzmanlar saç kuruluğu yaşayanların omega 3 ve omega 6 yönünden zengin besinler tüketmelerini önerir. Aynı zamanda C vitamini de doğal bir nemlendiricidir. Yetersiz beslenmeye ek olarak saçın sürekli olarak işleme maruz kalması, boyalar, kimyasal açıcılar vb. ürünler saç kuruluğuna neden olabilir. İçinde sülfat barındıran saç bakım ürünleri, doğal yağların saç derisinden arındırılmasına yol açar ve bu durum saçlarınızın kurumasına sebep olabilir. Saçın çok fazla güneşe ve soğuğa, çok tuzlu veya çok klorlu suya maruz kalması gibi çevresel faktörler de saç kuruluğunu tetikleyebilir. Saçı sürekli kurutuyor olmak, çok sık şampuanlamak, saç tipinize ve yapınıza uygun saç bakım ürünleri kullanmamak da saç kuruluğuna neden olabilir. Aynı zamanda genetik yatkınlıkla beraber sürdürdüğünüz yaşam tarzı da saç sağlığınızı doğrudan etkiler.

SAÇ KURULUĞU NASIL GİDERİLİR?

Saç kuruluğuna en etkili çözüm saçı nemlendirmektir. Bunun için saç yumuşatıcı saç maskeleri, saç yağları ve saç kremleri etkili bir yöntem olabilir. Nemlendirici özelliği bulunan hinistan cevizi yağı, kako yağı ve shea yağı gibi doğal ve besleyici yağlar da çözüm sunabilir. İçerisinde sülfat ve sert kimyasal bulunmayan, kurutucu maddeler içermeyen şampuanlar da saç tellerindeki nemin kalıcı olmasını sağlar. Lepares Scalp & Hair Repair Argan Yağlı Saç Bakım Şampuanı da sülfat ve paraben gibi saç kuruluğuna sebep olan kimyasalları içermez ve kuru saç tellerine argan yağı ile nem sağlar. İçeriğindeki multivitamin( biotin, A, E, F) ve keratin ile yıpranmış saçları onarır daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olunmasına yardımcı olur. Saçın sağlığını ve canlı görünümünü destekleyen aktif maddelerle ilk kullanımdan itibaren saçın yumuşaklığına ve pürüzsüzlüğüne kavuşmasına katkı sağlar. Argan yağı, at kestanesi ekstresi gibi bitkisel ve doğal içerikleri saçı besler, nemlendirir ve dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir