General

Saç vitaminleri nedir Saçlara faydaları nelerdir

Saç vitaminleri nedir Saçlara faydaları nelerdir

Saç vitaminleri nedir Saçlara faydaları nelerdir Birçok kişi için sağlıklı bir şekilde saç uzatmak zorlu bir iştir. Beslenme vb. Nedenlerden kaynaklanan eksiklikler ise kişileri doğrudan takviyelere iter. Peki alınan bu takviyeler saçlar için faydalı mı? İşte saç için kullanılan vitaminlerin faydaları…

SAÇ VİTAMİNLERİ SAÇ BÜYÜMESİNİ DESTEKLİYOR MU?

Saç vitaminleri saç sağlığına faydası olduğu düşünülen takviyelerdir. Örneğin vitamin takviyesi satan şirketler saç büyümesini, parlaklığını, kalınlığını ve saç tellerini güçlendireceğini iddia ediyor. Peki bu iddia ne kadar doğru?

Saç sağlığını, genetik, hormon seviyeleri, tıbbi durumlar, diyet, stres ve saç işlemleri gibi çok sayıda faktör etkiliyor. Sağlıksız saç belirtileri gözle görülür şekilde fark edilir ve bunlar saç dökülmesi veya incelmesi, büyüme eksikliği, kuruluk, zayıflık, kırılganlık ve matlık içerir. Çoğu durumda diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmek sağlıklı bir saça sahip olmanıza yardımcı olurken protein ağırlıklı besinler tüketmek, A, b12, C, D, E, biyotin, demir ve çinko ağırlıklı besinler kullanmak da saç sağlığınızı güçlendirebilir. Ancak gereken bu vitaminleri besinlerden alamıyorsanız ve diyetinize dahil değilse birçok kişinin başvurduğu ilk yol takviyeler oluyor. Peki bu durum ne kadar sağlıklı?

SAÇ SORUNLARINIZA ÇÖZÜM OLABİLİR

Bununla ilgili olan çalışmalar saç takviyelerinin yalnızca mevcut bir besin eksikliğinden kaynaklanan saç sorunları olan kişilerde etkili olduğunu gösterdi. Örneğin saç dökülmesi yaşayan 541 kadında 2016 yılında yapılan bir araltırma kadınlarda yüzde 38 biotin eksikliği olduğunu gözlemledi. Mevcut çalışmalar demir, B vitaminleri, çinko ve folik aasit eksikliklerinden kaynaklanan saç dökülmesinin takviyelerle bir noktada çözüm sunduğunu gösteriyor.

Ancak öncelikle saç büyümesini teşvik etmek için ilk yol olarak takviye almak yerine saç dökülmesinin altında yatan nedenleri belirlemek ve diyetiniz için özenle seçilen takviyeler veya her iki yollu bir tedaviyi desteklemek için uzmanlarınızla görüşmeniz yeterli olabilir. Bu sebeple diyetinizle birlikte saç vitaminleri kullanmak saç büyümesini artırabilir, saç dökülmesini önleyebilir ve diğer saç sorunlarınız için tedavi olarak kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir