General

Saçları daha hızlı ve güçlü uzatmanın 5 yolu

Saçları daha hızlı ve güçlü uzatmanın 5 yolu

Saçları daha hızlı ve güçlü uzatmanın 5 yolu

Doğduğunuzda sahip olacağınız tüm saç kökleri ile doğarsınız. Kafanızda 100 bin folikül vardır. Yaşlandıkça bazı foliküller saç üretmeyi durdurur bu da kelliğe ve saç incelmesine sebep olur. Toplamda kafa derinizdeki her saçın büyüme döngüsü 2 ila 6 yıl sürebilir. Saçınızın hızlı uzaması belirli faktörlere bağlı olsa da atılması gereken bazı adımlar saçınız için hayat kurtarıcı olabilir. İşte saçlarınızı hızlı ve güçlü uzatmanın 5 yolu.

SAÇLAR NASIL BÜYÜR?

Saçınızın büyüme hızı yaş, saç tipi, sağlık duumunuz ve belirli sağlık koşullarına bağlıdır. Araştırmalar hâlâ saç büyümesinin hücresel düzeyde nasıl gerçekleştiğini araştırıyor. Saç uzamasını hızlandırma olasılığı hakkında da çok az şey biliniyor. Ancak bilinenler doğrultusunda saç anagen, katajen ve telojen denilen üç aşamada uzar. Herhangi bir zamanda ortalama kafa derisinde saç foliküllerinin yüzde 1’i anajen fazda, yaklaşık yüzde 1’i katajen fazda ve yaklaşık yüzde 9’u telojen fazdadır. Son grup her gün dökülen yaklaşık 100 ila 150 saç telinden sorumludur. Anagen fazda saçın aktif büyüme hızı 3-10 yıl sürer. Katajende saç büyümesinin durduğu geçiş aşaması 2-3 hafta sürer. Telojende saçların döküldüğü dinlenme aşaması 3-4 ay sürer.

Ancak Anagen fazının ne kadar süreceği saçınızın ne kadar uzun olduğuna ve folikul tabakanızdaki hücrelerin çoğalmaya devam edip etmediğine ve saç hücresi haline gelip gelmediğine bağlıdır. Saç, matriks hücreleri üst foliküllere ulaştıkça yapılarının bir kısmını değiştirdiği için uzar. Dökülen yapı cildinizin yüzeyinden çıkan saç tellerini oluşturmak için keratinle birleşir. Saç keratin ve ölü deri hücrelerinden oluşur. Saçınızın bir gecede daha hızlı uzamasını sağlamanın doğrudan bir yolu olmasa da saçınızı sağlıklı ve uzun tutmak için atabileceğiniz bazı adımlar olabilir:

1- Vitamin ve besin takviyeleri alın     

Vücudunuz saçınızın uzaması için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu nedenle çok az kalorili besinler tüketmek saçınızı doğrudan etkileyebilir. Genel olarak vitaminlerinizi ve besinlerinizi günlük beslenme rutininizde almak en iyi yöntemdir. Ancak özellikle bir eksikliğiniz varsa takviye almayı da düşünebilirsiniz.

2- Doğal yağlar kullanın

Birkaç damla çay ağacı, biberiye ve ıhlamur yağını şampuanınıza ekleyin. Araştırmalar bu üç yağın kafa derisi sağlığını iyileştirebileceğini söylüyor.

3- Topikal merhemler deneyin

Topikal merhemler özellikel saç dökülmesi ve saçları uzamayan kişilere yardımcı olabilir.

4- Keratin takviyeleri alın

Saç dökülmesi protein eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bu sebeple protein takviyeleri almak keratin eksikliği olanlarda saç sağlığını iyileştirebilir. Bunun yanı sıra protein takviyesi akmak keratin eksikliği olanların saç sağlığını iyileştirebilir.

5- Foliküllerinizi kafeinleyin

Yapılan bazı araştırmalar kafeinin saç büyümesini hızlandırıcı etkisi olduğunu söylüyor. Kafein içeren saç ürünlerini kullanmak saç uzamasını teşvik edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir