General

Saçları hızlı uzatmak için yapılması gerekenler

Saçları hızlı uzatmak için yapılması gerekenler

Saçları hızlı uzatmak için yapılması gerekenler Saçları uzatmaya veya daha kalın saçlara sahip olmaya çalışmak sonu gelmeyen bir yolculuk gibi gelebilir. Saçların uzamıyor olması birçok kişinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor olsa da güçlü, sağlıklı ve uzun saçlar için atılması gereken adımlar ise çok kolay. İşte uzun ve sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler…

SAÇIN HIZLI UZAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği’ne (AAD) göre günde 50 ila 100 saç telinin dökülmesi normal ancak saç büyümenizin gerçekten yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, günlük saç bakım rutininizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Mantığa aykırı görünebilir ancak gerçekten sağlıklı olan uzun saçlar istiyorsanız düzenli olarak saçlarınızı kestirmeniz gerekebilir. Saç kesimi saçınızı daha hızlı uzatmasa da, saçınızı kırık uçlardan kurtarır. Sonuçta kopan bir uç saçınızın uzunluğunu kaybetmesine yol açabilir. Parlaklık, hacim ve pürüzsüzlükten bahsetmeye bile gerek yok. Uzun ve güçlü saçlara sahip olmak için aldığınız vitaminler ve besinler de hayati önem taşır. Çünkü saç büyümesini desteklemek için saçı içeriden ‘beslemeniz’ gerekir. Bu sebeple yeterli ve dengeli beslenmek saç sağlığınız ve uzunluğunuz için çok önemli.

SAÇINIZI HAFTADA 2-3 KERE ŞAMPUANLAYIN

Eğer yeterli şekilde beslenemiyorsanız ve gerekli vitamin ve minarelleri alamıyorsanız alacağınız bir takviye çok fazlafark yaratabilir. Bu sebeple ‘Saç, cilt ve tırnaklar’ için formüle edilmiş ve etiketlenmiş bir multivitamin arayabilirsiniz. Bunlar, saç sağlığını destekleyebilecek biotin ve C ve B gibi önemli vitaminler içerir. A vitamini
C vitamini, E vitamini, Çinko, Demir Omega-3 yağlı asitler saç sağlığınız için uzmanlar tarafından önerilir.

Saçınızı ne sıklıkta şampuanladığınız aslında saçınızın sağlığını etkiler. Saçınızı haftada iki ila üç kez şampuanlamak doğal yağlarınızın saçınıza nüfuz etmesine, saçınızın nemlenmesine ve kendi kendini onarmasına olanak tanır. Ayrıca saç kremi veya saç maskesini düzenli olarak kullanmak saç tellerindeki hasarı önlemeye de yardımcı olabilir. Üstelik saçın kütikülü saç açıcılardan zarar gördüğünde, daha fazla kırılma veya bölünmüş uçlara sahip olabilirsiniz. Eğer saçınıza ne kadar az kimyasal işlem uygularsanız saçlarınız o kadar iyi uzar.

KİMYASALLARDAN VE ŞEKİLLENDİRİCİLERDEN UZAK KALMAYI DENEYİN

Saçınızı aşırı şekillendirmeyi de bırakmalısınız. Isı kullanmanız gerekiyorsa sıcaklığı düşürmeniz ve her zaman bir ısı koruyucu kullanmanız uzmanlar tarafından öneriliyor. Aksi takdirde yaptığınız işlemler saçlarınoza zarar vererek saç tellerinizi kırar ve kabarmasına sebep olur. Bir diğer yandan yatapa saçlarını tarayarak girmeniz de saç sağlığınız için oldul faydalıdır. Kafa derisinden başlayarak saç derinizdeki yağları saçınıza eşit şekilde dağıtmak için bir fırça kullanın böylece doğal olarak nemli kalır. Her gece yapılan bu basit adım aynı zamanda dolaşımın artmasına bu da saç derinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir