General

Saçta kepeklenme saç dökülmesine sebep olabilir

Saçta kepeklenme saç dökülmesine sebep olabilir

Saçta kepeklenme saç dökülmesine sebep olabilir Dünyada birçok kişi saç sağlığıyla ilgili çeşitli sorunlarla mücadele ediyor. Kıyafetlerde, kişinin omuzlarında ve saçlarda kolaylıkla görünen ve sosyal anlamda da insanı oldukça  rahatsız eden saç sorunlarından biri de kepek. Görüntüsünden ziyade “Saç dökülmesine sebep olur mu?” sorusu ise kepek ile ile ilgili en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi. Kepek saç dökülmesine sebep olur mu? İşte kepekle ilgili bilinmesi gereken her şey.

DOĞRUDAN OLMASA DA DOLAYLI YOLDAN ETKİLİYOR

Ölü hücrelerin dökülmesi olarak anılan ve Latince ismi Pityriasis capitis olan kepek hastalığından dünya nüfusunun yüzde 40’nın karşılaştığı bir problem.  Kepeğe çözüm bulmak için şampuanlar, bakım kürleri, doğal yağlar ve serumlara milyonlarca para harcanıyor. Toplum genelinde saçı ya az ya da fazla yıkamaktan kaynaklandığı düşünülen kepek saç derisinin soğuktan ve az su içmekten kurumasıyla da meydana gelebilir. Özellikle egzaması olan kişilerin kepeğe daha fazla yatkınlığı bulunabilir.

Kepeğin en büyük problemlerinden biri ise bölgede kaşıntıya sebep olması ve kaşınan bölgeyi tahrip etmesidir. Uzmanlar ve bilimsel çalışmalara göre kepek doğrudan saç dökülmesine sebep olmuyor ancak kepek sebebiyle kaşınan ve tahribata uğrayan saç derisi zaman içerisinde köklerin zayıflamasına neden oluyor ve bu sebeple saçta dökülmeler görülebiliyor.  Yani  kaşıntıya sebep olan deride kuruma, kepeğe ve dolaylı olarak saç dökülmesine neden olabiliyor. Bu sebeple kepek önleyici şampuan ürten birçok firma kaşınmayı azalttıklarını iddia ederek saç dökülmesinin önüne geçtiğini söyleyebiliyor.

ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Peki dolaylı yoldan saç kaybına sebep olan kepeği önlemek için neler yapılabilir? Saç boyaları, sık aralıklarla saça uygulanan işlemlerde kullanılan kimyasal ürünler saçlara zarar verir. Saçı şekillendirmek için kullanılan saç bakım ürünleri de deriyi tahriş ederek çok fazla kullanımda alerjik tepkiye sebebiyet verebilir.  Fön ve maşa gibi yapılan halk arasında ‘saçı yaktığı’ söylenen uygulamalar da saç sağlığına zarar verir. Saçın nemini ve esnekliğini kaybettiren bu uygulamalar da saç kaybına sebep olur. Bu sebeple bu saça ve saç derisine zarar veren bu işlemlerden uzak durmak zor olsa da azaltmak ve yapmadan önce saç ısı koruyucu kullanmak, deride alerjik tepkimeye sebep olacak ve doğallıktan uzak ürünleri sık kullanmaktan kaçınmak kepeğin önüne geçebilir.

Üstelik kepek için özellikle saç yıkama tarzının çok önemli olduğuna değinen uzmanlar saçı yıkarken deri kısmının çok hırpalanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Saç yıkarken tırnaklarla saç derisinin çok basınçlı bir şekilde ovalanması saç derisinin kalkmasına ve dolaylı olarak kepeğe neden olabiliyor. Bu sebeple saçı çok bastırmadan yıkamak kepeği önlemekte yardımcı olacaktır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir