General

Yeşil çayın saça olan faydaları

Yeşil çayın saça olan faydaları

Yeşil çayın saça olan faydaları Yeşil çay yüzyıllardır çeşitli faydaları gereğince tüketiliyor. Ancak son zamanlarda dünyanın en popüler içeceği olan yeşil çay saç sağlığı için de öne çıkarılıyor. İşte saçları daha sağlıklı bir hale getirdiği iddia edilen yeşil çayın saça faydaları…

YEŞİL ÇAY SAÇ SAĞLIĞINA ETKİLİ Mİ?

Her derde deva bir içecek olarak lanse edilen yeşil çay, son dönemlerde saçları daha sağlıklı hale getirdiğine yönelik iddialarla saç bakım ürünlerine de eklenmeye başladı. Peki yeşil çay gerçekten saça bir fayda sağlıyor mu?

Yeşil çay oksidasyon ve fermantasyonu önlemek için kurumaya ve güneş ışığına maruz kalan taze çay yapraklarından yapılır. Bu da yeşil çayın kendine özgü lezzetine sebep olur. Bazı yeşil çay türleri farklı işlemlere tabi tutulabilir. Örneğin yeşil çay hasat öncesi çay yapraklarının yüzde 90 gölgede kalmasıyla üretilir ve bu da daha zengin bir tat ve daha yüksek antioksidan içeriği sağlar.

Faydaları

Antioksidan yönünden zengin olan yeşil çaydaki antioksidanların çoğu kalp hastalığı ve belirli kanser türlerinin riskinin azalmasının ve saç dökülmesinin önüne geçebilir. Aynı zamanda yeşil çay birçok saç bakım ürününe eklenebilir.

Anti-enflamatur özelliğiyle kaşıntılı saç derisini rahatlatıp kepek sebepli saç dökülmesinin önüne geçen yeşil çay saçlarınızın yeniden uzamasına yardımcı olabilecek iltihap önleyici özellikler içerir. Ayrıca saçlarınızı derinlemesine temizleyerek tüm enfeksiyonlardan arındırır.

Yeşil çay aynı zaman saç derisinde biriken mantar ve bakterilerden de saçınızı arındırmaya yardımcı olur. Saçta oluşan mantar ve bahteriler saç köklerinizi zayıflatır ve saç dökülmesine ortam hazırlar. Yeşil çay saçlarınızı mantar ve bakterilerden korumaya yardımcı olarak olası problemlerin önlenmesinde yardımcı olur.

Ayrıca içerdiği B vitamini sayesinde onarıcı etkisiyle saç kırıklarından kurtulmaya da yardımcı olur.

Saç dökülmesini önlediğini iddia edilen yeşil çay, içerisinde melatonin, D vitamini, omega-3, omega-6, beta-sitesterol içeriyor. Böylece saç dökülmesinin önüne geçen yaşil çay aynı zamanda saç büyümesini destekleyerek, testosteron kaynaklı saç dökülmesini azaltıyor. Sağlıklı saç büyümesini ve saç köklerini güçlendirir. Yeşil çaydaki epigallocatechn gallate (EGCG) saç dökülmesine neden olan hormonların aktivitesini inhibe ederek ve saç köklerini uyararak saçların yeniden büyümesini teşvik eder ve dökülmesini önleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir