General

Yazın saçları korumanın 6 yolu

Deniz, kum ve güneş saçınızı yıpratmasın! Yazın saçları korumanın 6 yolu

Yazın saçları korumanın 6 yolu Deniz, kum ve güneş saçınızı yıpratmasın! Güneş, deniz ve kum arasında yazın saçlarımız oldukça zorlu bir sürece giriyor olabilir. Bu saçlarınızı en iyi duruma getirmek için çeşitli adımlar atmanız gerektiği anlamına geliyor. Peki yazın güneşin, denizin ve havuzun saça verdiği zararlardan nasıl korunabiliriz. İşte yazın saçları korumanın 6 yolu…
Güneş, özellikle kimyasal işlem görmüş saçlar olmak üzere, saçı kurutan zararlı ışınlar yayar. Yaz sıcağı, normalde şekillendirme aletlerinin kullanılmasıyla saça verilen hasarı yoğunlaştırır. Yüzme havuzlarından gelen klor ve genellikle saçların havuzda veya denizde ıslanması ve ardından gün boyunca tekrar tekrar güneşte kuruması ise saça oldukça fazla zarar verir. Peki güneşin, denizin ve havuzun saça zaralarını nasıl önleyebiliriz?

1- ŞAPKA TAKIN

Kulağa kolay geliyor ancak şapka takmak saçınızı doğrudan güneş ışığının neden olduğu hasarlardan korur. Saçınızı korumak için şık bir şapka veya saç bandı takın. Ya da dilerseniz güneşe çıkmadan önce saçınıza bol miktarda saç kremi sürün ve gün boyu bırakın. Bu saçın beslenmesine ve yeniden nem kazanmasına yardımcı olacaktır.

2- SAÇ MASKESİ KULLANIN

Çoğu uzman, besleyici bir saç maskesini haftada bir kez uygulanmasını tavsiye ediyor. Bu sebeple tatil sonrası sağlıklı saçlar için beslenme ve toparlanma çok önemlidir. Seyahatinizden birkaç hafta sonra şampuan öncesi bakım ve besleyici maske kullanın.

3- NEMLENDİRİCİ ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİ TERCİH EDİN

Her zamanki şampuanınızı ve saç kreminizi ciddi şekilde nemlendirici formüller için değiştirin ve bezelye büyüklüğünde saç yağı ile rutininizi tamamlayın. İsterseniz de serum ile rutininizi uçlarından tamamlayın. Uzmanlar şık saçlar için SPF’li (SPF ile belirtilmek istenen, güneşin ilk etkisi olan kızarıklık reaksiyonuna karşı koruma gücü) bir şampuan ve yağ bazlı saç kremi ile saçı yıkamak gerektiğini ve elektriklenmeyi önlemek için mikrofiber bir havluyla kurulamanın faydalı olacağını söylüyor.

4- YAZ ORTASINDA SAÇLARINIZI UCUNDAN KESTİRİN

Saçlarınızı uzun kullanmayı seviyor olabilirsiniz ancak yaz ortasında saçlarınıza yapacağınız ufak bir dokunuş saçınızın sağlığı açısından oldukça etkili olabilir. Saçlarınızda ufak bir düzeltme yapmak saç uçlarınızın yazdan gördüğü hasarı gidermesine biraz daha yardımcı olacaktır.

5- SAÇLARINIZI DENİZDEN GÜNEŞTEN VE KUMDAN KORUYUN

Tatildeyken saçlar her açıdan zarar görebilir. Havuza girmeden önce saçlarınızı soğuk su altında yıkayarak başlayın. Saçınız yalnızca çok fazla su emebilir, bu nedenle önce tatlı suyla yıkayarak emebileceği zararlı klor miktarını sınırlamış olursunuz. Ardından, saçınızı klorlu ve tuzlu suya karşı koruyan nemlendirici bir maske ile yumuşatın.
Yüzmüyor olmanız saçınızın korunmaya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Saçınızda bir güneş sonrası kremi kullanmak UV hasarını önleyecek ve bu nedenle az önce bitirdiğiniz şık balayajın ömrünü uzatacaktır. Isı ve güneş hasarının yanı sıra tuz ve klorlu sudan kaynaklanan hasara karşı korunmak için saçın üzerine tabaka halinde bir güneş koruma spreyi kullanın.

6- ISI ALETLERİNDEN UZAK KALMAYA ÇALIŞIN

Nem ve güneş hasarı arasında, yazın saçlarınız zaten ısıtılmış aletler eklemeden yeterince kavrulmuş durumda. Kıvırma maşası veya saç düzleştirici gerektirmeden doku ekleyen doğal şekillendirme tekniklerini tercih edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir